91R1D-R22-B20L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
91R1D-R22-B20L
91R1D-R22-B20L
Part Number
91R1D-R22-B20L
Description
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Data sheet
91R1D-R22-B20L.pdf
Delivery Services
91R1D-R22-B20L
Comments
    91R1D-R22-B20L Specifications
    Series91
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.866" (22.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
    Resistance (Ohms)100k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C