91U1A-T22-B18L
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
91U1A-T22-B18L
91U1A-T22-B18L
Part Number
91U1A-T22-B18L
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Data sheet
91U1A-T22-B18L.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
91U1A-T22-B18L
Comments
    91U1A-T22-B18L Specifications
    Series91
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.866" (22.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.157" (3.99mm)
    Resistance (Ohms)50k
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±1000ppm/°C