CLU3531E
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
CLU3531E
CLU3531E
Part Number
CLU3531E
Manufacturer
WEC
Description
POT 35K OHM 2W CARBON LINEAR
Data sheet
CLU3531E.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
CLU3531E
Comments
    CLU3531E Specifications
    SeriesCLU
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation312°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)2W
    Bushing Thread1/4-32
    Actuator Length0.625" (15.88mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.125" (3.18mm)