P11A1T0AJSY00103KA
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
P11A1T0AJSY00103KA
P11A1T0AJSY00103KA
Part Number
P11A1T0AJSY00103KA
Manufacturer
Vishay Sfernice
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Data sheet
P11A1T0AJSY00103KA.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
P11A1T0AJSY00103KA
Comments
    P11A1T0AJSY00103KA Specifications
    SeriesP11A
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeSlotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Bushing ThreadM6 x 0.75
    Actuator Length0.866" (22.00mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.118" (3.00mm)
    Resistance (Ohms)10k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialConductive Plastic
    Temperature Coefficient±500ppm/°C