P16SNP223MAB15
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
P16SNP223MAB15
P16SNP223MAB15
Part Number
P16SNP223MAB15
Manufacturer
Vishay Sfernice
Description
POT 22K OHM 1W CERMET LINEAR
Data sheet
P16SNP223MAB15.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
P16SNP223MAB15
Comments
    P16SNP223MAB15 Specifications
    SeriesP16S
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    FeaturesSealed
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnob
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)1W
    Bushing ThreadM10 x 0.75
    Actuator Length0.346" (8.80mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.630" (16.00mm)
    Resistance (Ohms)22k
    Termination StyleSolder Lug
    Resistive MaterialCermet
    Temperature Coefficient±150ppm/°C