PDB181-E218K-104B1
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB181-E218K-104B1
PDB181-E218K-104B1
Part Number
PDB181-E218K-104B1
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Data sheet
PDB181-E218K-104B1.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
PDB181-E218K-104B1
Comments
    PDB181-E218K-104B1 Specifications
    SeriesPro Audio PDB18
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.709" (18.00mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchDetent
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)