PDB181-GTR03-253A2
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB181-GTR03-253A2
PDB181-GTR03-253A2
Part Number
PDB181-GTR03-253A2
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 25K OHM 1/10W CARBON LOG
Data sheet
PDB181-GTR03-253A2.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
PDB181-GTR03-253A2
Comments
    PDB181-GTR03-253A2 Specifications
    SeriesPro Audio PDB181-GTR
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length1.083" (27.50mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)