PDB181-K220K-502B
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB181-K220K-502B
PDB181-K220K-502B
Part Number
PDB181-K220K-502B
Description
POT 5K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Data sheet
PDB181-K220K-502B.pdf
Delivery Services
PDB181-K220K-502B
Comments
    PDB181-K220K-502B Specifications
    SeriesPro Audio PDB18
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchDetent
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)