PDB183-GTR31-254A2
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB183-GTR31-254A2
PDB183-GTR31-254A2
Part Number
PDB183-GTR31-254A2
Description
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG
Data sheet
PDB183-GTR31-254A2.pdf
Delivery Services
PDB183-GTR31-254A2
Comments
    PDB183-GTR31-254A2 Specifications
    SeriesPro Audio PDB183-GTR
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Bushing Thread-
    Actuator Length1.083" (27.50mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchPush-Pull, DPDT
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)