PDB241-GNL11-504A2
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB241-GNL11-504A2
PDB241-GNL11-504A2
Part Number
PDB241-GNL11-504A2
Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Data sheet
PDB241-GNL11-504A2.pdf
Delivery Services
PDB241-GNL11-504A2
Comments
    PDB241-GNL11-504A2 Specifications
    SeriesPro Audio PDB241-GNL
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.748" (19.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)