PDB241-GTR02-103A2
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB241-GTR02-103A2
PDB241-GTR02-103A2
Part Number
PDB241-GTR02-103A2
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG
Data sheet
PDB241-GTR02-103A2.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
PDB241-GTR02-103A2
Comments
    PDB241-GTR02-103A2 Specifications
    SeriesPro Audio PDB241-GTR
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeRound
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.748" (19.00mm)
    Adjustment TypeUser Defined
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)