PDB241-GTR02-253B0
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB241-GTR02-253B0
PDB241-GTR02-253B0
Part Number
PDB241-GTR02-253B0
Description
POT 25K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Data sheet
PDB241-GTR02-253B0.pdf
Delivery Services
PDB241-GTR02-253B0
Comments
    PDB241-GTR02-253B0 Specifications
    SeriesPro Audio PDB241-GTR
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.748" (19.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.250" (6.35mm)