PDB241-SOTL1-504A3
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PDB241-SOTL1-504A3
PDB241-SOTL1-504A3
Part Number
PDB241-SOTL1-504A3
Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Data sheet
PDB241-SOTL1-504A3.pdf
Delivery Services
PDB241-SOTL1-504A3
Comments
    PDB241-SOTL1-504A3 Specifications
    SeriesPro Audio Sean Silas Signature
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Bushing ThreadM8 x 0.75
    Actuator Length-
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)