PRM162-K415K-104A2
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PRM162-K415K-104A2
PRM162-K415K-104A2
Part Number
PRM162-K415K-104A2
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Data sheet
PRM162-K415K-104A2.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
PRM162-K415K-104A2
Comments
    PRM162-K415K-104A2 Specifications
    SeriesPro Audio PRM16
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    FeaturesMotorized
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.591" (15.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)