PRS11R-425F-N103B1
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PRS11R-425F-N103B1
PRS11R-425F-N103B1
Part Number
PRS11R-425F-N103B1
Description
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Data sheet
PRS11R-425F-N103B1.pdf
Delivery Services
PRS11R-425F-N103B1
Comments
    PRS11R-425F-N103B1 Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Mounting TypeThrough Hole
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)