PTR901-2020K-B504
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR901-2020K-B504
PTR901-2020K-B504
Part Number
PTR901-2020K-B504
Description
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTR901-2020K-B504.pdf
Delivery Services
PTR901-2020K-B504
Comments
    PTR901-2020K-B504 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchRotary, SPST
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)