PTR901-2025F-A104
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR901-2025F-A104
PTR901-2025F-A104
Part Number
PTR901-2025F-A104
Description
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG
Data sheet
PTR901-2025F-A104.pdf
Delivery Services
PTR901-2025F-A104
Comments
    PTR901-2025F-A104 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.025W, 1/40W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchRotary, SPST
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)