PTR901-2025K-B503
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR901-2025K-B503
PTR901-2025K-B503
Part Number
PTR901-2025K-B503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTR901-2025K-B503.pdf
Delivery Services
PTR901-2025K-B503
Comments
    PTR901-2025K-B503 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchRotary, SPST
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)