PTR902-1015K-A103
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR902-1015K-A103
PTR902-1015K-A103
Part Number
PTR902-1015K-A103
Description
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG
Data sheet
PTR902-1015K-A103.pdf
Delivery Services
PTR902-1015K-A103
Comments
    PTR902-1015K-A103 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.025W, 1/40W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.591" (15.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchRotary, SPST
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)