PTR902-1220F-B103
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR902-1220F-B103
PTR902-1220F-B103
Part Number
PTR902-1220F-B103
Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTR902-1220F-B103.pdf
Delivery Services
PTR902-1220F-B103
Comments
    PTR902-1220F-B103 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±10%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchRotary, SPST, With Detent
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)