PTR902-2015K-B502
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR902-2015K-B502
PTR902-2015K-B502
Part Number
PTR902-2015K-B502
Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTR902-2015K-B502.pdf
Delivery Services
PTR902-2015K-B502
Comments
    PTR902-2015K-B502 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.591" (15.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)