PTR902-2020K-A203
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTR902-2020K-A203
PTR902-2020K-A203
Part Number
PTR902-2020K-A203
Description
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG
Data sheet
PTR902-2020K-A203.pdf
Delivery Services
PTR902-2020K-A203
Comments
    PTR902-2020K-A203 Specifications
    SeriesPro Audio PTR90
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeKnurled and Slotted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.025W, 1/40W
    Bushing ThreadM7 x 0.75
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)