PTT111-3220A-B503
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTT111-3220A-B503
PTT111-3220A-B503
Part Number
PTT111-3220A-B503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTT111-3220A-B503.pdf
Delivery Services
PTT111-3220A-B503
Comments
    PTT111-3220A-B503 Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM9 x 0.75
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchDetent
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)