PTT111-4425A-B502
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTT111-4425A-B502
PTT111-4425A-B502
Part Number
PTT111-4425A-B502
Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTT111-4425A-B502.pdf
Delivery Services
PTT111-4425A-B502
Comments
    PTT111-4425A-B502 Specifications
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypeThrough Hole, Snap In
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.984" (25.00mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)