PTV111-1415A-A5304
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV111-1415A-A5304
PTV111-1415A-A5304
Part Number
PTV111-1415A-A5304
Description
POT 300K OHM 1/20W CARBON LOG
Data sheet
PTV111-1415A-A5304.pdf
Delivery Services
PTV111-1415A-A5304
Comments
    PTV111-1415A-A5304 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM9 x 0.75
    Actuator Length0.591" (15.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)