PTV111-3417A-B0103
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV111-3417A-B0103
PTV111-3417A-B0103
Part Number
PTV111-3417A-B0103
Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTV111-3417A-B0103.pdf
Delivery Services
PTV111-3417A-B0103
Comments
    PTV111-3417A-B0103 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM9 x 0.75
    Actuator Length0.689" (17.50mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)