PTV111-4427A-A104
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV111-4427A-A104
PTV111-4427A-A104
Part Number
PTV111-4427A-A104
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Data sheet
PTV111-4427A-A104.pdf
Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Delivery Services
PTV111-4427A-A104
Comments
    PTV111-4427A-A104 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypeThrough Hole, Snap In
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing Thread-
    Actuator Length1.083" (27.50mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs1
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)