PTV112-2420A-B1105
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV112-2420A-B1105
PTV112-2420A-B1105
Part Number
PTV112-2420A-B1105
Description
POT 1M OHM 1/20W CARBON LINEAR
Data sheet
PTV112-2420A-B1105.pdf
Delivery Services
PTV112-2420A-B1105
Comments
    PTV112-2420A-B1105 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperLinear
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypeThrough Hole, Snap In
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)