PTV112-3412A-A204
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV112-3412A-A204
PTV112-3412A-A204
Part Number
PTV112-3412A-A204
Description
POT 200K OHM 1/20W CARBON LOG
Data sheet
PTV112-3412A-A204.pdf
Delivery Services
PTV112-3412A-A204
Comments
    PTV112-3412A-A204 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypePanel Mount
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing ThreadM9 x 0.75
    Actuator Length0.492" (12.50mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchNone
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)