PTV112-4220A-A1503
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV112-4220A-A1503
PTV112-4220A-A1503
Part Number
PTV112-4220A-A1503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG
Data sheet
PTV112-4220A-A1503.pdf
Delivery Services
PTV112-4220A-A1503
Comments
    PTV112-4220A-A1503 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperLogarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted
    Mounting TypeThrough Hole, Snap In
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Built in SwitchDetent
    Number of Gangs2
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)