PTV112-4420A-C503
Home > All Products > Potentiometers, Variable Resistors > Rotary Potentiometers, Rheostats
PTV112-4420A-C503
PTV112-4420A-C503
Part Number
PTV112-4420A-C503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON R-LOG
Data sheet
PTV112-4420A-C503.pdf
Delivery Services
PTV112-4420A-C503
Comments
    PTV112-4420A-C503 Specifications
    SeriesPTV
    RoHSRoHS
    TaperReverse Logarithmic
    Features-
    Rotation300°
    Tolerance±20%
    Mounting TypeThrough Hole, Snap In
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Bushing Thread-
    Actuator Length0.787" (20.00mm)
    Number of Turns1
    Actuator Diameter0.236" (6.00mm)