09A30-04-1-10N
Home > All Products > Switches > Rotary Switches
09A30-04-1-10N
09A30-04-1-10N
Part Number
09A30-04-1-10N
Manufacturer
Grayhill Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Data sheet
09A30-04-1-10N.pdf
Category
Rotary Switches
Delivery Services
09A30-04-1-10N
Comments
    09A30-04-1-10N Specifications
    PackageBulk
    Series09
    RoHSRoHS
    Features-
    Index StopsFixed
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
    Mounting TypePanel Mount
    Angle of Throw30°
    Contact FinishGold
    Contact TimingNon-Shorting (BBM)
    Actuator Length9.53mm
    Number of Decks4
    Circuit per DeckSP10T
    Contact MaterialSilver Alloy
    Termination StyleSolder Lug
    Depth Behind Panel44.81mm
    Number of Positions10
    Voltage Rating - AC115 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Current Rating (Amps)250mA (AC/DC)