44A30-10-1-12N
Home > All Products > Switches > Rotary Switches
44A30-10-1-12N
44A30-10-1-12N
Part Number
44A30-10-1-12N
Manufacturer
WEC
Description
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V
Data sheet
44A30-10-1-12N.pdf
Category
Rotary Switches
Delivery Services
44A30-10-1-12N
Comments
    44A30-10-1-12N Specifications
    PackageBulk,Bulk
    Series44
    RoHSRoHS
    Features-
    Index StopsContinuous
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
    Mounting TypePanel Mount
    Angle of Throw30°
    Contact Finish-
    Contact TimingNon-Shorting (BBM)
    Actuator Length11.10mm
    Number of Decks10
    Circuit per DeckSP12T
    Contact MaterialSilver Alloy
    Termination StyleSolder Lug
    Depth Behind Panel111.48mm
    Number of Positions12
    Voltage Rating - AC115 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Current Rating (Amps)1A (AC/DC)