50P36-01-1-10S-F
Home > All Products > Switches > Rotary Switches
50P36-01-1-10S-F
50P36-01-1-10S-F
Part Number
50P36-01-1-10S-F
Manufacturer
Grayhill Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Data sheet
50P36-01-1-10S-F.pdf
Category
Rotary Switches
Delivery Services
50P36-01-1-10S-F
Comments
    50P36-01-1-10S-F Specifications
    PackageBulk
    Series50
    RoHSRoHS
    Features-
    Index StopsFixed
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Angle of Throw36°
    Contact FinishGold
    Contact TimingShorting (MBB)
    Actuator Length9.53mm
    Number of Decks1
    Circuit per DeckSP10T
    Contact Material-
    Termination StylePC Pin
    Depth Behind Panel13.64mm
    Number of Positions10
    Voltage Rating - AC115 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Current Rating (Amps)150mA (AC), 200mA (DC)