51PT30-01-1-12S-F
Home > All Products > Switches > Rotary Switches
51PT30-01-1-12S-F
51PT30-01-1-12S-F
Part Number
51PT30-01-1-12S-F
Manufacturer
Grayhill Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Data sheet
51PT30-01-1-12S-F.pdf
Category
Rotary Switches
Delivery Services
51PT30-01-1-12S-F
Comments
    51PT30-01-1-12S-F Specifications
    PackageBulk
    Series51
    RoHSRoHS
    FeaturesProcess Sealed
    Index StopsFixed
    Part StatusActive
    Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
    Mounting TypePanel Mount, Through Hole
    Angle of Throw30°
    Contact FinishGold
    Contact TimingShorting (MBB)
    Actuator Length9.53mm
    Number of Decks1
    Circuit per DeckSP12T
    Contact Material-
    Termination StylePC Pin
    Depth Behind Panel14.63mm
    Number of Positions12
    Voltage Rating - AC115 V
    Voltage Rating - DC28 V
    Current Rating (Amps)150mA (AC), 200mA (DC)