71AF30-01-1-03N.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 71 |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Index Stops | Fixed |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Finish | - |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length | 9.53mm |
| Number of Decks | 1 |
| Circuit per Deck | SP3T |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Termination Style | PC Pin |
| Depth Behind Panel | 19.33mm |
| Number of Positions | 3 |
| Voltage Rating - AC | 115 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 250mA (AC/DC) |