71B30-01-2-05S.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 71 |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Index Stops | Fixed |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Angle of Throw | 30° |
| Contact Finish | - |
| Contact Timing | Shorting (MBB) |
| Actuator Length | 9.53mm |
| Number of Decks | 1 |
| Circuit per Deck | DP5T |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Termination Style | Solder Lug |
| Depth Behind Panel | 19.33mm |
| Number of Positions | 5 |
| Voltage Rating - AC | 115 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 250mA (AC/DC) |