AGQ260A12
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
AGQ260A12
AGQ260A12
Part Number
AGQ260A12
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Data sheet
AGQ260A12.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
AGQ260A12
Comments
    AGQ260A12 Specifications
    Part Status Active
    Relay Type Telecom
    Coil Type Non Latching
    Coil Current 8.3mA
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 9.6 VDC
    Turn Off Voltage (Min) 1.2 VDC
    Operate Time 4ms
    Release Time 4ms
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Termination Style Gull Wing
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    AGQ260A12 FAQ
    1. How to order AGQ260A12 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the AGQ260A12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AGQ260A12?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AGQ260A12.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    AGQ260A12 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View