DS1E-SL2-DC48V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
DS1E-SL2-DC48V
DS1E-SL2-DC48V
Part Number
DS1E-SL2-DC48V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48V
Data sheet
DS1E-SL2-DC48V.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
DS1E-SL2-DC48V
Comments
    DS1E-SL2-DC48V Specifications
    Part Status Active
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Dual Coil
    Coil Current 3.8mA
    Coil Voltage 48VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 38.4 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 10ms
    Release Time 5ms
    Features Sealed - Amber
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    DS1E-SL2-DC48V FAQ
    1. How to order DS1E-SL2-DC48V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DS1E-SL2-DC48V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DS1E-SL2-DC48V?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DS1E-SL2-DC48V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View