DS2E-ML2-DC1.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
DS2E-ML2-DC1.5V
DS2E-ML2-DC1.5V
Part Number
DS2E-ML2-DC1.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Data sheet
DS2E-ML2-DC1.5V.pdf
Delivery Services
DS2E-ML2-DC1.5V
Comments
    DS2E-ML2-DC1.5V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Dual Coil
    Coil Current 240mA
    Coil Voltage 1.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 1.05 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Condtion New original factory.
    DS2E-ML2-DC1.5V FAQ
    1. How to order DS2E-ML2-DC1.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DS2E-ML2-DC1.5V price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DS2E-ML2-DC1.5V?
    DS2E-ML2-DC1.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View