DS2E-SL2-DC1.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
DS2E-SL2-DC1.5V
DS2E-SL2-DC1.5V
Part Number
DS2E-SL2-DC1.5V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Data sheet
DS2E-SL2-DC1.5V.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
DS2E-SL2-DC1.5V
Comments
    DS2E-SL2-DC1.5V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Dual Coil
    Coil Current 120mA
    Coil Voltage 1.5VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 1.05 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 10ms
    Release Time 5ms
    Features Sealed - Amber
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    DS2E-SL2-DC1.5V FAQ
    1. How to order DS2E-SL2-DC1.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the DS2E-SL2-DC1.5V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DS2E-SL2-DC1.5V?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    DS2E-SL2-DC1.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View