G2A-432A-DC48
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
G2A-432A-DC48
G2A-432A-DC48
Part Number
G2A-432A-DC48
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
RELAY GEN PURP 4PDT 500MA 48VDC
Data sheet
G2A-432A-DC48.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
G2A-432A-DC48
Comments
    G2A-432A-DC48 Specifications
    SeriesG2A
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusObsolete
    Seal Rating-
    Coil Current22 mA
    Coil Voltage48VDC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time15 ms
    Release Time15 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
    Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage38.4 VDC
    Must Release Voltage4.8 VDC
    Operating Temperature-10°C ~ 40°C
    Contact Rating (Current)500 mA
    G2A-432A-DC48 FAQ
    1. How to order G2A-432A-DC48 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the G2A-432A-DC48 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of G2A-432A-DC48?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    G2A-432A-DC48 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View