JMSCD-12XMS
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
JMSCD-12XMS
JMSCD-12XMS
Part Number
JMSCD-12XMS
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Data sheet
JMSCD-12XMS.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
JMSCD-12XMS
Comments
    JMSCD-12XMS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-R-39016/16, MS, CII
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Hermetically
    Coil Current-
    Coil Voltage12VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time2 ms
    Release Time7.5 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage28VDC - Nom
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage7 VDC
    Must Release Voltage0.64 VDC
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Rating (Current)1 A
    JMSCD-12XMS FAQ
    1. How to order JMSCD-12XMS on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the JMSCD-12XMS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JMSCD-12XMS?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    JMSCD-12XMS Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View