KHAE-17D16-24
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
KHAE-17D16-24
KHAE-17D16-24
Part Number
KHAE-17D16-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V
Data sheet
KHAE-17D16-24.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
KHAE-17D16-24
Comments
    KHAE-17D16-24 Specifications
    SeriesKHA
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current37.5 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time-
    Release Time-
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage-
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage18 VDC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-
    Contact Rating (Current)1 A
    KHAE-17D16-24 FAQ
    1. How to order KHAE-17D16-24 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the KHAE-17D16-24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KHAE-17D16-24?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    KHAE-17D16-24 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View