KHAU-17A16-120
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
KHAU-17A16-120
KHAU-17A16-120
Part Number
KHAU-17A16-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Data sheet
KHAU-17A16-120.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
KHAU-17A16-120
Comments
    KHAU-17A16-120 Specifications
    Seal Rating-
    Coil Current10 mA
    Coil Voltage120VAC
    Coil InsulationClass B
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage240VAC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage102 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-45°C ~ 70°C
    Contact Rating (Current)1 A
    KHAU-17A16-120 FAQ
    1. How to order KHAU-17A16-120 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the KHAU-17A16-120 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KHAU-17A16-120?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    KHAU-17A16-120 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View