MYQ4Z-AC110/120
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
MYQ4Z-AC110/120
MYQ4Z-AC110/120
Part Number
MYQ4Z-AC110/120
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Data sheet
MYQ4Z-AC110/120.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
MYQ4Z-AC110/120
Comments
    MYQ4Z-AC110/120 Specifications
    SeriesMY
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current9.2 mA
    Coil Voltage120VAC
    Contact Form4PDT (4 Form C)
    Operate Time20 ms
    Release Time20 ms
    Mounting TypeSocketable
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage96 VAC
    Must Release Voltage36 VAC
    Operating Temperature-55°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)1 A
    MYQ4Z-AC110/120 FAQ
    1. How to order MYQ4Z-AC110/120 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MYQ4Z-AC110/120 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MYQ4Z-AC110/120?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MYQ4Z-AC110/120 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View