R10-E1Z2-115V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
R10-E1Z2-115V
R10-E1Z2-115V
Part Number
R10-E1Z2-115V
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 115VAC
Data sheet
R10-E1Z2-115V.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
R10-E1Z2-115V
Comments
    R10-E1Z2-115V Specifications
    SeriesR10
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current-
    Coil Voltage115VAC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time-
    Release Time-
    Mounting TypeSocketable
    Coil Insulation-
    Contact Material-
    Switching Voltage-
    Termination StylePlug In
    Must Operate Voltage86 VAC
    Must Release Voltage-
    Operating Temperature-
    Contact Rating (Current)2 A
    R10-E1Z2-115V FAQ
    1. How to order R10-E1Z2-115V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the R10-E1Z2-115V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R10-E1Z2-115V?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    R10-E1Z2-115V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View