T81N5D312-24
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
T81N5D312-24
T81N5D312-24
Part Number
T81N5D312-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY TELECOM SPDT 1A 24VDC
Data sheet
T81N5D312-24.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
T81N5D312-24
Comments
    T81N5D312-24 Specifications
    SeriesT81
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeTelecom
    Part StatusActive
    Seal Rating-
    Coil Current18.8 mA
    Coil Voltage24VDC
    Contact FormSPDT (1 Form C)
    Operate Time5 ms
    Release Time7 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
    Switching Voltage125VAC, 60VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage16.8 VDC
    Must Release Voltage1.2 VDC
    Operating Temperature-30°C ~ 60°C
    Contact Rating (Current)1 A
    T81N5D312-24 FAQ
    1. How to order T81N5D312-24 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the T81N5D312-24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T81N5D312-24?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    T81N5D312-24 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View