TK1-L2-1.5V
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TK1-L2-1.5V
TK1-L2-1.5V
Part Number
TK1-L2-1.5V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5V
Data sheet
TK1-L2-1.5V.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TK1-L2-1.5V
Comments
    TK1-L2-1.5V Specifications
    Part Status Obsolete
    Relay Type General Purpose
    Coil Type Latching, Dual Coil
    Coil Current 133.9mA
    Coil Voltage 1.5VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 2A
    Switching Voltage 220VDC - Max
    Turn On Voltage (Max) 1.13 VDC
    Turn Off Voltage (Min) -
    Operate Time 3ms
    Release Time 2ms
    Features Sealed - Fully
    Mounting Type Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    TK1-L2-1.5V FAQ
    1. How to order TK1-L2-1.5V on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TK1-L2-1.5V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TK1-L2-1.5V?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TK1-L2-1.5V Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View