TX2-1.5V-TH
Home > All Products > Relays > Signal Relays, Up to 2 Amps
TX2-1.5V-TH
TX2-1.5V-TH
Part Number
TX2-1.5V-TH
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
Data sheet
TX2-1.5V-TH.pdf
Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Delivery Services
TX2-1.5V-TH
Comments
    TX2-1.5V-TH Specifications
    SeriesTX-TH
    RoHSRoHS
    Features-
    Coil TypeNon Latching
    Relay TypeGeneral Purpose
    Part StatusActive
    Seal RatingSealed - Fully
    Coil Current93.8 mA
    Coil Voltage1.5VDC
    Contact FormDPDT (2 Form C)
    Operate Time4 ms
    Release Time4 ms
    Mounting TypeThrough Hole
    Coil Insulation-
    Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
    Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
    Termination StylePC Pin
    Must Operate Voltage1.13 VDC
    Must Release Voltage0.15 VDC
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Contact Rating (Current)2 A
    TX2-1.5V-TH FAQ
    1. How to order TX2-1.5V-TH on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TX2-1.5V-TH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TX2-1.5V-TH?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TX2-1.5V-TH Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    S8-2405 S8-2405 S8-2405 Cynergy 3 5000 RELAY REED SPST 1A 24V View